مشخصات
| Form Factor | Dome |
|---|---|
| Resolution | 5MP |
| Sensor | 1/2.7" CMOS, 5.0 megapixel, progressive scan |
| Min. Illumination | Colour: 0.003Lux (F1.6, AGC ON) 0Lux with IR on |
| IR Distance | 70m |
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) |
| Shutter Time | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s |
| S/N | >56dB |
| WDR | 120dB |
| Lens type | 2.8 ~ 12mm, AF automatic focusing and motorized zoom lens |
| Lens Mount | 14∅ |
| Angle of View (H) | 108.79°~ 33.23° |
| Angle of View (V) | 56.90°~ 18.33° |
| Angle of View (O) | 112.56°~37.46° |
| IR Range | 60m |
| Wavelength | 850nm |
| IR On/Off Control | Auto/Manual |
| Video Compression | H.264, H.265, MJPEG, Ultra 265 |
| H.264 Code Profile | Baseline profile, High profile, Main profile |
| Frame Rate | Main Stream: 5MP (2880*1620), Max 25fps; 4MP (2560*1440), Max 25fps; 3MP (2304*1296), Max 30fps; 1080P (1920*1080), Max 30fps |
| Video Bit Rate | 128 Kbps~16 Mbps |
| OSD | Up to 4 OSDs |
| Privacy Mask | Up to 4 areas |
| ROI | Up to 8 areas |
| Motion Detection | Up to 4 areas |
| White Balance | Auto, Auto2, Fine Tune, Locked, Outdoor, Sodium Lamp |
| Image Setting | brightness, contrast, gain adjustable by web browser, Image rotation, saturation, sharpness |
| Digital Noise Reduction | 2D/3D DNR |
| Smart IR | Support |
| Flip | 180°, 90°Anti-clockwise, 90°Clockwise, Horizontal, Normal, Vertical |
| Dewarping | N/A |
| HLC | Supported |
| BLC | Supported |
| Defog | Digital defog |
| Audio Compression | G.711 |
| Suppression | Supported |
| Sampling Rate | 8kHz |
| Edge Storage | Micro SD, up to 256GB |
| Network Storage | ANR, NAS(NFS) |
| Protocols | 802.1x, ARP, DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, HTTPS, ICMP, IGMP, IPv4, NTP, QoS, RTCP, RTMP, RTP, RTSP, SMTP, SNMP, SSL/TLS, TCP, UDP, UPnP |
| Compatible Integration | API, ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), SDK |
| Security | Basic and Digest Authentication for RTSP, Digest Authentication for HTTP, Export Operation Logs, HTTPS Encryption, Password Protection, Strong Password, TLS 1.2, WSSE and Digest Authentication for ONVIF |
| Network | 1 * RJ45 10M/100M Base-TX Ethernet |
| Built-in Mic | Supported |
| EMC | FCC: FCC Part 15 |
| Power Supply | DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af) |
| Max power consumption | 7.5W |
| Power Interface | Ø 5.5mm coaxial power plug |
| Dimension | Φ128mmx100mm (Ø5.0” x 3.9”) |
| Weight kg | 0.65kg |
| Material | Metal, Plastic |
| Working Environment | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) |
| Surge Protection | 6KV |
| Reset Button | Supported |










