مشخصات
| Form Factor | Dome |
|---|---|
| Resolution | 4MP |
| Sensor | 1/3.0"CMOS |
| Min. Illumination | Colour: 0.003 lux ( F1.6, AGC ON) 0 Lux with light |
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) |
| Shutter Time | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s |
| S/N | >52dB |
| WDR | 120dB |
| Lens type | 2.8mm |
| IR Distance | 50m |
| Iris Type | Fixed |
| Iris | F1.6 |
| Field of View (H) | 112.9° |
| Field of View (V) | 59.1° |
| Field of View (D) | 121.2° |
| DORI Distance (Lens) | 2.8mm |
| DORI Distance (Detect) | 63.0 |
| DORI Distance (Observe) | 25.2m |
| DORI Distance (Recognize) | 12.6m |
| DORI Distance (Identify) | 6.3m |
| Supplemental Light | Dual light |
| Illumination Distance | 50m |
| IR Range | 50m |
| Wavelength | 850nm |
| IR On/Off Control | Auto/Manual |
| Video Compression | Ultra 265; H.265; H.264; MJPEG |
| H.264 Code Profile | Baseline profile, High profile, Main profile |
| Frame Rate | Main Stream: 4 MP (2688 × 1520), max. 25 fps; 4 MP (2560 × 1440), max. 25 fps; 3 MP (2304 × 1296), max. 30 fps; 1080P (1920 × 1080), max. 30 fps; 720P (1280 × 720), max. 30 fps, Sub Stream: 720P (1280 × 720), max. 30 fps; D1 (720 × 576), max. 30 fps; 640 × 360, max. 30 fps |
| Video Bit Rate | 128 Kbps~16 Mbps |
| OSD | Up to 4 OSDs |
| Privacy Mask | Up to 4 areas |
| ROI | Supported |
| Video stream | Dual streams |
| White Balance | Auto, Auto2, Fine Tune, Locked, Outdoor, Sodium Lamp |
| Digital Noise Reduction | 2D/3D |
| Smart IR | Support |
| Flip | 180°, 90 °Clockwise, 90° Anti-clockwise, Flip Horizontal, Flip Vertical, Normal |
| Dewarping | N/A |
| HLC | Support |
| BLC | Support |
| Defog | Digital defog |
| Basic Detection | Audio detection, Cross line (based on human body detection), Intrusion (based on human body detection), Motion detection, Tampering alarm, Ultra motion detection |
| General Function | Access policy, ARP protection, HTTP authentication, IP address filtering, RTSP authentication, User authentication, Watermark |
| Audio Compression | G.711A, G.711U |
| Audio Bitrate | 64Kbps |
| Two-way Audio | Support |
| Suppression | Support |
| Sampling Rate | 8kHz |
| Edge Storage | Micro SD, up to 256GB |
| Network Storage | ANR, NAS(NFS) |
| Protocols | 802.1x, ARP, DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, HTTPS, ICMP, IGMP, IPv4, IPv6, NTP, PPPoE, RTCP, RTMP, RTP, RTSP, SMTP, SNMP, SSL/TLS, TCP, UDP, UPnP |
| Compatible Integration | API, ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), SDK |
| Security | Basic and Digest Authentication for RTSP, Digest Authentication for HTTP, Export Operation Logs, HTTPS Encryption, Password Protection, Strong Password, TLS 1.2, WSSE and Digest Authentication for ONVIF |
| Audio In/Out | N/A |
| Alarm I/O | N/A |
| Serial port | N/A |
| Built-in Mic | Supported |
| Built-in Speaker | Support |
| WIFI | N/A |
| Network | 1*RJ45 10M/100M Base-TX Ethernet |
| Video Output | N/A |
| EMC | CE-EMC (EN 55032, EN 61000-3-3, EN IEC 61000-3-2, EN 55035), FCC (FCC 47 CFR part15 B) |
| Safety | CB (IEC 62368-1), CE LVD (EN 62368-1), UL/CUL (UL 62368-1, CAN/CSA C22.2 No. 62368-1) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU;(EU)2015/863), WEEE (2012/19/EU) |
| Protection | IP67 (IEC 60529) |
| Power Supply | DC 12 V±25%, PoE (IEEE 802.3af) |
| Power Interface | Ø5.5mm coaxial power plug |
| Dimension | Φ118 x 96mm (Φ4.6” x 3.8”) |
| Weight kg | 0.30kg (0.66lb) |
| Material | Metal, Plastic |
| Working Environment | -30℃ to 60℃ (-22℉ to 140℉), Humidity: ≤ 95% RH (non-condensing) |
| Surge Protection | 4KV |
| Reset Button | N/A |










