مشخصات
| Form Factor | Bullet |
|---|---|
| Sensor | 1/3", CMOS, progressive scan |
| Shutter Time | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s |
| Min. Illumination | Colour: 0.02 (F2.1, AGC ON) 0Lux with IR on |
| WDR | DWDR |
| Lens type | 4.0mm @F2.1, Fixed-focal |
| IR Distance | 60m |
| Field of View (H) | 80.2° |
| Field of View (V) | 42.9° |
| Field of View (D) | 86.0° |
| DORI Distance (Lens) | 4.0mm |
| DORI Distance (Detect) | 66.7m |
| DORI Distance (Observe) | 26.7m |
| DORI Distance (Recognize) | 13.3m |
| DORI Distance (Identify) | 6.7m |
| IR Range | Up to 60m |
| Wavelength | 850nm |
| IR On/Off Control | Auto/Manual |
| Video Compression | H.264, H.265 |
| H.264 Code Profile | Baseline profile, High profile, Main profile |
| Frame Rate | CIF(352*288), Max 25fps |
| Video Bit Rate | 128Kbps~6 Mbps |
| OSD | Up to 4 OSDs |
| Privacy Mask | Up to 4 areas |
| ROI | Up to 8 areas |
| Motion Detection | Up to 4 areas |
| White Balance | Auto, Auto2, Fine Tune, Locked, Outdoor, Sodium Lamp |
| Image Setting | brightness, contrast, gain adjustable by web browser, Image rotation, saturation, sharpness |
| Digital Noise Reduction | 2D/3D DNR |
| Smart IR | Support |
| Flip | 180°, Horizontal, Normal, Vertical |
| Dewarping | N/A |
| HLC | Supported |
| BLC | Supported |
| Defog | Digital defog |
| Basic Detection | Audio detection, Motion detection |
| General Function | Access policy, ARP protection, HTTP authentication, IP address filtering, RTSP authentication, User authentication, Watermark |
| Audio Compression | G.711A, G711U |
| Audio Bitrate | 64Kbps |
| Two-way Audio | N/A |
| Suppression | Support |
| Sampling Rate | 8kHz |
| Protocols | DDNS, DHCP, DNS, HTTP, ICMP, IGMP, IPv4, NTP, RTCP, RTMP, RTP, RTSP, TCP, UDP, UPnP |
| Compatible Integration | API, ONVIF (Profile S, Profile T) |
| Network | 1*RJ45 10M/100M Base-TX Ethernet |
| Built-in Mic | Supported |
| EMC | CE-EMC (EN 55032: 2015+A1:2020,EN 61000-3-3: 2013+A1: 2019,EN IEC 61000-3-2: 2019+A1: 2021,EN 55035: 2017+A11:2020), FCC (FCC CFR 47 part15 B, ANSI C63.4-2014) |
| Safety | CB (IEC 62368-1:2014), CE LVD (EN 62368-1:2014+A11:2017), UL (UL 62368-1, 2nd Ed., Issue Date: 2014-12-01) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU;(EU)2015/863); WEEE (2012/19/EU), Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | IP67 (IEC 60529:1989+AMD1:1999+AMD2:2013) |
| Power Supply | DC 12V±25%, PoE (IEEE 802.3af) |
| Max power consumption | 6.0W |
| Power Interface | Ø 5.5mm coaxial power plug |
| Dimension | 246× 97 × 187mm (9.7” × 3.8” × 7.4”) |
| Weight kg | 0.65kg (1.43lb) |
| Working Environment | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing) |
| Surge Protection | 4KV |
| Reset Button | N/A |














