مشخصات
| Form Factor | Dome |
|---|---|
| Sensor | 1/3", CMOS, progressive scan |
| Min. Illumination | Colour: 0.02Lux (F2.1, AGC ON) 0Lux with IR on |
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) |
| S/N | >56dB |
| WDR | 100dB |
| Focal Length | 2.8mm |
| IR Distance | 50m |
| Iris | F2.1 |
| Angle of View (H) | 97.0° |
| Angle of View (V) | 52.2° |
| Angle of View (D) | 107.5° |
| DORI Distance (Lens) | 2.8mm |
| DORI Distance (Detect) | 63.0 |
| DORI Distance (Observe) | 25.2m |
| DORI Distance (Recognize) | 12.6m |
| DORI Distance (Identify) | 6.3m |
| IR Range | 50m |
| Wavelength | 850nm |
| IR On/Off Control | Auto/Manual |
| Video Compression | H.264, H.265, Ultra 265 |
| H.264 Code Profile | Baseline profile, High profile, Main profile |
| Frame Rate | CIF(352*288), Max 30fps;Supported |
| Video Bit Rate | 128 Kbps to 6144 Kbps |
| OSD | Up to 4 OSDs |
| Privacy Mask | Up to 4 areas |
| ROI | Up to 8 areas |
| Video stream | Dual streams |
| White Balance | Auto, Auto2, Fine Tune, Locked, Outdoor, Sodium Lamp |
| Digital Noise Reduction | 2D/3D DNR |
| Smart IR | Support |
| Flip | 180°, Flip Horizontal, Flip Vertical, Normal |
| Dewarping | N/A |
| HLC | Supported |
| BLC | Supported |
| Defog | Digital defog |
| Shutter Time | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s |
| Basic Detection | Audio detection |
| General Function | Access policy, ARP protection, HTTP authentication, IP address filtering, RTSP authentication, User authentication, Watermark |
| Audio Compression | G.711 |
| Audio Bitrate | 64Kbps |
| Two-way Audio | N/A |
| Suppression | Supported |
| Sampling Rate | 8kHz |
| Motion Detection | Up to 4 areas |
| Protocols | ARP, DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, HTTPS, ICMP, IGMP, IPv4, NTP, QoS, RTCP, RTMP, RTP, RTSP, SMTP, SSL, TCP, UDP, UPnP |
| Compatible Integration | API, ONVIF (Profile S, Profile T) |
| Audio In/Out | N/A |
| Built-in Mic | Supported |
| Network | 10/100M Base-TX Ethernet |
| Protection | IP67 (IEC 60529) |
| Power Supply | DC 12 V±25%, PoE (IEEE 802.3af) |
| Max power consumption | 3.5W |
| Power Interface | Ø5.5 mm coaxial power plug |
| Dimension | Ø118 mm × 97 mm (Ø4.6" × 3.8") (Ø × H) |
| Weight kg | 0.27kg (0.60lb) |
| Working Environment | -30℃ to 60℃ (-22℉ to 140℉) |
| Surge Protection | 4KV |
| Reset Button | N/A |










